آموزش

همه چیز برای همه

MBA چیست؟

معرفی رشته MBAMBA مخفف عبارت Master of Business Administration می باشد. در نگاه اول شاید به نظر بیاید که مانند کارشناسی ارشد دیگر گرایشهاست. لیکن تفاوتهای بنیادین، آن را از دیگر رشته ها متمایز ساخته و به پرطرفدارترین گرایش در تمام مقاطع دانشگاهی در قاره آمریکا مبدل کرده است. علت این امر کاربردی و عملی بودن این رشته بوده که آن را از مباحث صرف تئوریک جدا ساخته است. به دلیل توجه خاصی که Business School های جهان به امر آموزش عملی و آماده سازی دانش آموختگان خود جهت مواجهه با دنیای واقعی از خود نشان می دهند، MBA به گونه ای مشخص به کوتاهترین راه جهت ترقی در دنیای Business مبدل شده است. در طول این دوره دانشجویان با مجموعه ای متنوع از دروس مدیریتی، کارآفرینی و اقتصادی-حسابداری آشنا شده و تلاش می شود خلاقیت، تواناییهای درونی و استعداد منحصر به فرد هر یک را شکوفا نموده و زمینه استفاده بهینه از آن را فراهم سازند.

دانستنیهای MBA :


- آیا می دانید که MBA در دانشگاه هاروارد تنها رشته ای است که به دلیل اطمینان از اشتغال خوب فارغ التحصیلان آن در آینده تحت پوشش کامل وام CITIBANK آمریکا قرار دارد و دانشجویان کلیه هزینه های خود را از آنجا تامین می کنند؟
- آیا می دانستید که اکثر دانشگاههای آمریکا ، کانادا و اروپا به دلیل تقاضای بسیار بالای داخلی به اتباع خارجی جهت MBA پذیرش نمی دهد.

معرفی رشته MBA
تاریخچه MBA :


MBA در خارج از کشور قدمتی حدودا" 80 ساله دارد و به نظر می رسد که در Wharton Business School وابسته به دانشگاه پنسیلوانیا متولد شده باشد. گسترش سریع این رشته در سالهای دهه 60و 70 میلادی منجر به این شد که در ایران نیز در دهه 70 میلادی مرکزی تحت عنوان ICMS و با همکاری دانشگاه هاروارد راه اندازی شود که متاسفانه بعد از انقلاب مورد بی توجهی قرار گرفت و منحل گردید. در حالی که MBA امروزه یکی از معیارهای رشد کشورها محسوب می شود، در سنگاپور با 4 میلیون نفر جمعیت حدود 30 دوره MBA و در آمریکا 700 دوره وجود دارند که در ایران تعداد دوره ها به جز مرکز آموزش و پژوهش صنایع تنها 2دوره(دانشگاه صنعتی شریف و سازمان مدیریت صنعتی) می باشد.

اهداف MBA :

متاسفانه امروزه بسیاری بدون توجه به محتوای MBA آن را با نام مدیریت سازمان می شناسند و تنها به بخش بسیار کوچکی از اهدافی که در این دوره بررسی می شود می پردازند. اگز بخواهیم تعریفی دقیقتر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی رشته های مختلف و به ویژه رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند:
1- اداره و راهبری موثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی
2- ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
3- طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
4- کارآفرینی با ایجاد فعالیت های جدید در درون سازمان های جدید
5- ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی


این اهداف تقریبا" در تمام جهان یکسان هستند. به عنوان نمونه (Harvard Business School(HBS
که یکی از معتبر ترین Business School های جهان می باشد،هدف دوره و قابلیتهای مورد نظر فارغ التحصیلان خود را به شرح زیر می داند:a transformational experience for students who will go o­n to change the lives of those around them


Builds a foundation for a life time of leadership


Developing abilities to look beyond the present, envisioning what might be and how to accomplish
لیست دروس


Year 1

Personal Development

Communications at Work

Leadership

Financial Awareness

Managing Projects

IT for Managers

Managing a Budget

Marketing Management

Introducing Strategy

Year 2

Advanced Professional Development

Managing Change in Organisations

Management Research: Project & Presentation

Managing Financial Principles and Techniques

Management in the Wider Environment

Leadership of Your Organisation

Supply Chain Management

Managing Finance for Strategic Managers

Strategic Marketing Management

Year 3

Project

 

  
 
src='http://www.ghatreh.com/news/cat-0-2-20.js'>