آموزش

همه چیز برای همه

گفت وگوی انتقادی دولت و مجلس در نشست دو جانبه


 


    دنیای اقتصاد – در نشست مشترک دولت و مجلس که یکشنبه شب در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، انتقادات کارشناسی مجلس از دولت توسط لاریجانی، عبدالهی و مصباحی مقدم مطرح شد. لاریجانی مباحث خود را در قالب سه انتقاد از قوه اجرایی به ویژه در حوزه ادغام شورای های تصمیم سازی و عمل به ضوابط اجرایی بودجه به جای قانون بودجه به پیش برد.
    در نشست مشترک مجلس و دولت مطرح شد:انتقاد نمایندگان از سیاست های اقتصادی دولت
    دنیای اقتصاد- رییس دولت نهم در نشست مشترک دولت و مجلس تاکید کرد که هیچ کدام از دولت های گذشته به اهداف برنامه های توسعه دست نیافته اند. لاریجانی در همین نشست در سخنانش در واکنش به این مطلب گفت: گاهی اوقات گفته شده که هیچ یک از دولت های گذشته موفق به اجرای برنامه های توسعه نشدند، ولی برخی از آنها در بخش صنعت و کنترل تورم برنامه ای خوبی داشتند که سیاست ها عوض شد و باعث بروز برخی مشکلات شد.
    نشست مشترک مجلس و دولت که به میزبانی رییس جمهور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود، به جلسه ای تبدیل شد که لاریجانی به بخشی از اظهارات احمدی نژاد پاسخ گفت و درست اجرا نشدن قانون بودجه توسط دولت را روال درستی ندانست.
    نمایندگان درحالی یکشنبه گذشته به ضیافت افطاری احمدی نژاد رفتند که رییس جمهور دولت نهم را دولتی معرفی کرد که بیشترین پایبندی را به قوانین و مصوبات مجلس داشته است، اما، رییس مجلس در سخنان خود تاکید کرد که انتظار مجلس از دولت این است که سمبل قانونگرایی باشد.به گزارش ایلنا، رییس جمهور در این نشست با تاکید بر اینکه دولت و مجلس یار و همراه هم هستند، تصریح کرد: دولت نهم بیشترین پایبندی به قوانین و مصوبات مجلس را داشته است. محمود احمدی نژاد، با تاکید بر اینکه قوای مجریه و مقننه در نقطه مقابل هم قرار ندارند، بلکه در یک راستا و مکمل هم هستند، تصریح کرد: موفقیت دولت، موفقیت مجلس است و دولت بدنه کارشناسی مجلس می باشد.وی با اشاره به اینکه دولت نهم قانونمندترین دولت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: دولت متعهد به اجرای قانون بوده و آن را وظیفه خود می داند و قانون ‏مند بودن را نشانه انقلابی ‏گری می داند.رییس قوه ‏مجریه با تاکید بر اینکه دولت نهم به قوانین و مصوبات مجلس بیشترین پایبندی را نسبت به دولت های گذشته دارد، خاطر نشان کرد: دولت نظارت مجلس را بهترین هدیه برای خود می داند.
    رییس جمهور با اشاره به اینکه هیچ کدام از دولت های گذشته به اهداف برنامه های توسعه دست نیافتند، گفت: البته دولت نهم براساس آمار و ارقام مستند، بیشترین تحقق برنامه ها را داشته و در مقایسه با بقیه دولت ها بسیار موفق بوده است، اما به رغم این موفقیت ها عده ای بیرون از دولت و مجلس به تبلیغات منفی علیه دولت می پردازند و معتقدیم جوسازی علیه اقدامات دولت و زیر سوال بردن ارزش ها ناشکری است.احمدی نژاد با تاکید بر اینکه دولت و مجلس همدل و در کنار هم هستند، تصریح کرد: باید تلاش کنیم پرچم عزت ایران اسلامی را در داخل و خارج کشور در بالاترین نقطه به اهتزاز درآوریم و در کنار هم، اهداف انقلاب و ارزش ها را به پیش ببریم.
    همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی هم در این نشست با تاکید بر اینکه انتظار این است که برخی از اشکالات برطرف شود، اظهار کرد: در قانون بودجه دولت یک منطقی وجود داشت که در مجلس این منطق تغییر کرد. وی افزود: اینکه بعد از مدتی مشخص شود که قانون درست اجرا نشده است، روال درستی نیست. انتظار مجلس از دولت این است که سمبل قانون گرایی باشد.لاریجانی با اشاره به اختصاص بودجه 5/3 میلیارد دلاری برای واردات بنزین گفت: راه حل این نیست که بر مبنای آنچه در گزارش وزارت نفت آمده است، حدود چهار میلیارد برای واردات بنزین اختصاص یابد، دولت باید در این بخش لایحه می آورد و رقم درخواستی را تغییر می داد.رییس مجلس با تاکید بر اینکه تمایل دولت و مجلس گام برداشتن به سمت اهداف سند چشم انداز است، افزود: یکی از ملاحظات مجلس این است که تمام سازوکارهای اقتصادی به ویژه در بخش تولید و تورم در جهت رشد اقتصادی کشور تنظیم شود.
    لاریجانی خطاب به اعضای دولت گفت: مساله دیگر موضوع تورم است. حتما دوستان ما در ارتباط با مردم بوده و متوجه هستند که نگرانی هایی دراین خصوص وجود دارد و بنابراین دولت هر لایحه ای در راستای کنترل تورم و رشد تولید ارائه دهد مجلس استقبال می کند.
    پاسخ لاریجانی به احمدی نژاد
    لاریجانی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات گفته شده که هیچ یک از دولت های قبلی موفق به اجرای برنامه های توسعه نشدند، ولی با توجه به این که دولت های گذشته فراز و فرودهای مختلفی داشتند، برخی از آنها دربخش صنعت یا کنترل تورم برنامه های خوبی داشتند که سیاست ها عوض شد و باعث بروز برخی مشکلات شد.
    رییس مجلس یادآور شد: از جمله توافقات دولت و مجلس می تواند این باشد که سیاست هایی که در بخش سرمایه گذاری وجود دارد دارای ثبات شوند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نمایندگان علاقه مند هستند تا به دولت کمک کنند، بر حل مشکلات موجود در برخی دستگاه ها از جمله مشکلات در بخش تولید انرژی و برق و همچنین وزارت آموزش و پرورش و وجود نظارت دقیق بر عملکردها تاکید کرد و نظارت کامل و دقیق را موجب حرکت جهنده در بخش اجرا دانست.
    رییس قوه مقننه در ادامه به روحیه خدمت در دولت نهم اشاره و تصریح کرد: این روحیه باعث بروز ابتکار از جمله سفرهای استانی و حل مشکلات در بسیاری از استان ها شد.لاریجانی گفت: ایده هایی که دولت در راستای تحقق اهداف انقلاب دنبال کرده است ارزشمند است و نمره خوبی دارد. وی سخنان اعضای دولت و مجلس در این جلسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: شاخص های که مطرح شد برخی اندرز دهنده و برخی امیدوار کننده اند که هر دو حالت باید مورد توجه قرار گیرد.علی لاریجانی همچنین نشست مشترک هیات دولت و نمایندگان مجلس را فرصت خوبی برای حرکت هماهنگ تر به منظور خدمت رسانی بیشتر به مردم خواند. رییس مجلس هشتم تصریح کرد: باید به تعاطی فکری میان مجلس و دولت اهمیت بدهیم و نگذاریم برخی اختلافات سطحی و کوچک در برداشت از قوانین، به حذف و نفی یکدیگر منجر شود.
    وی به برخی انتظارات مجلس از دولت اصولگرا اشاره کرد و گفت: توقع داریم که دولت بیش از پیش نمونه قانونگرایی و محل تمرکز و اهمیت به قانون باشد.
    سه انتقاد لاریجانی از دولت
    همچنین محمدرضا میرتاج الدینی، یک عضو هیات رییسه در گفت وگو با دنیای اقتصاد، با اشاره به جلسه دولت و مجلس گفت: لاریجانی در این جلسه به سه نکته در مورد عدم انطباق عملکرد دولت با قانون اشاره کرد که بحث اول، مساله کاهش ساعات کار کارمندان بود که این نکته بر خلاف قانون بود چرا که براساس قانون، سقف ساعات کار در هفته 44 ساعت است و توزیع آن با حفظ این سقف بر عهده دولت است.وی ادامه داد: مورد دوم، اشاره لاریجانی به انحلال شوراهای عالی دولت بود که این اقدام هم بر خلاف قانون بوده است که در نهایت مجمع تشخیص مصلحت هم نظر مجلس را تایید کرده است.وی مورد سوم در سخنان لاریجانی را بحث ردیف های بودجه برشمرد و تاکید کرد که لاریجانی تاکید کرده دولت باید براساس آنچه مجلس مصوب کرده بود، حرکت می کرد.
    میرتاج الدینی همچنین اظهارات رییس کمیسیون اقتصادی مجلس را مورد اشاره قرار داد و گفت: مصباحی مقدم تاکید کرد که از سال 83 به این سمت میزان استفاده از درآمدهای ارزی رو به افزایش بوده است و در نهایت در سال 84 به بالای 50میلیارد دلار در سال رسیده است.وی تاکید کرد: برگزاری این جلسات باید به صورت منظم و متناوب و فصلی ادامه یابد و وقت کافی برای صحبت نمایندگان و وزیران نیز وجود داشته باشد. نماینده تبریز با تاکید بر محدود بودن زمان نشست یکشنبه شب گفت: به دلیل محدود بودن وقت، فرصت به دیگر روسای کمیسیون ها و وزیران برای بیان نقطه نظرات نرسید.
    احمدی نژاد تنها افزایش تورم را پذیرفت
    از سوی دیگر محمدرضا خباز، مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس هم جلسه دولت و مجلس را مورد اشاره قرارداد و با بیان این که مصباحی مقدم، در طی سخنان کوتاهش، گزارش کاملی را با محوریت مقایسه عملکرد دولت از ابتدای روی کارآمدنش تا به امروز ارائه کرد، گفت: مصباحی مقدم هزینه های جاری دولت را در سال 83، 22هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که این رقم در عرض این 3، 4 سال به 58هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. خباز ادامه داد که مصباحی مقدم هزینه های عمرانی دولت در سال 84 را 7هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: که این رقم در بودجه مصوب 86، 24هزار میلیارد تومان است. خباز با استناد به اظهارات مصباحی مقدم، درآمدهای نفتی دولت در آخرین سال دولت هشتم را 36میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که این رقم امسال به 81میلیارد دلار رسیده است. خباز گفت که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس رقم واردات کشور را در سال 84، 38میلیارد دلار اعلام کرد که این رقم در سال جاری به 56میلیارد دلار افزایش یافته است. به گفته خباز، مصباحی مقدم صادرات نفت و گاز را 54میلیارد دلار در سال 84 اعلام کرد که این رقم به 81میلیارد دلار رسیده است. همچنین مخبر کمیسیون اقتصادی به نقل از مصباحی مقدم گفت که مالیات ها در سال 84، 13400میلیارد تومان بوده است که در سال جاری به 19هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. به گفته این نماینده مجلس بنابراین دولت تنها در بخش مالیات ها منطبق بر اهداف برنامه چهارم توسعه عمل کرده است و در بقیه جاها منطبق بر برنامه نیست.
    خباز در ادامه افزود که رییس جمهور و وزیر اقتصاد گفتند که کدام برنامه کامل اجرا شده است که برنامه چهارم کامل اجرا شود. مخبر کمیسیون اقتصادی ادامه داد که فرصت نشد تا سایر نمایندگان هم صحبت کنند و گرنه من می گفتم که این برنامه متفاوت است، برنامه چهارم یک قطعه از سند چشم انداز است و اگر این برنامه اجرا نشود به اهداف سند نمی رسیم. وی ادامه داد که احمدی نژاد گفت، فقط یک چیز را قبول دارم و آن تورم است که منطبق بر برنامه نیست. خباز تصریح کرد که تورم یک ماده بسیط نیست بلکه یک عضو مرکب و معدل اقتصادی یک کشور است که اگر این معدل خوب نباشد پس سایر ارکان هم به خوبی عمل نکرده اند.
    درخواست احمدی نژاد از لاریجانی
    خباز در ادامه گفت که لاریجانی در این نشست به احمدی نژاد گفت که انتظار داریم قانون را اجرا کنید که احمدی نژاد هم در پاسخ گفت: قوانینی بنویسید که ساده و راحت باشد و این قدر دست انداز نداشته باشد که در هنگام اجرا پدر صاحب بچه در بیاید، برنامه چهارم عملیاتی نیست و پر از اشکال است.
    خباز ادامه داد: دولت های برنامه گریز و برنامه ستیز در هیچ جای دنیا موفق نبوده اند لذا باید به برنامه و قانون احترام بگذاریم و دقیقا براساس آن حرکت کنیم. اگر برنامه مشکلی داشت چرا دولت آن را اصلاح نکرد.


 
 
 
src='http://www.ghatreh.com/news/cat-0-2-20.js'>